Być jak Napoleon… czyli program szachowy w naszej szkole
— 2 minut
Nasz program szachowy to coś więcej, niż gra w szachy w ramach zajęć dodatkowych. To zajęcia obowiązkowe, realizowane przez nauczycieli nauczania zintegrowanego, którzy sami przechodzą szkolenia z królewskiej gry. W naszej szkole szachy są jednym z narzędzi do wspierania uczniów w rozwijaniu logicznego myślenia, ćwiczeniu zasad fair-play, kształtowaniu umiejętności współpracy, uczeniu umiejętności radzenia sobie z porażką w przypadku przegranej, kształtowania odporności emocjonalnej oraz ćwiczenia koncentracji.
Choć jest to gra „stara jak świat”, profity z jej praktykowania nie tracą na aktualności. Szachy kształtują wyobraźnię. Każda partia, wymaga zarówno działań ofensywnych jak i defensywnych, przez co zmusza zawodnika do intensywnego myślenia. Planowanie kilku ruchów naprzód, przewidywanie konsekwencji swoich decyzji, próby odkrycia, jak myśli przeciwnik – to wszystko pozwala nam ćwiczyć myślenie strategiczne, które mniej lub bardziej świadomie wykorzystamy w wielu sytuacjach poza szachownicą.
Każda rozegrana partia szachów przynosi wiele korzyści edukacyjnych, takich jak:
- kształtowanie zdolności analitycznych,
- budowanie planów strategicznych,
- naukę przewidywania,
- dostrzeganie własnych błędów i konstruktywne wyciąganie wniosków.
Ponadto szachy odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu osobowości – uczą szacunku do swojego przeciwnika, dążenia do wyznaczonego celu i pokonywania przeszkód. Dają młodemu człowiekowi poczucie wiary we własne możliwości.