• Dwujęzyczne
    placówki edukacyjne

Harmonogram rekrutacji AIK49 2024/2025.

Sprawdź zasady rekrutacji
do klasy 1 AI Karolkowa 49
w roku szkolnym 2024/2025

Czy warto posyłać dziecko do żłobka? Wpływ żłobka na rozwój i potrzeby dziecka

— 7 minut

Dziecko bawi się w żłobku

Posyłanie dzieci do żłobka ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jednak jak jest naprawdę? W tym wpisie poznasz wady i zalety korzystania ze żłobka zarówno dla dzieci i rodziców, a także jak żłobek wpływa na rozwój malucha. 

Czy żłobek jest dobry dla dziecka? 

Mimo wielu kontrowersji w temacie żłobka, warto wspomnieć, że żłobek ma wpływ na rozwój dziecka. Z jednej strony, jest to niesamowita wygoda dla rodziców, którzy chcą jak najwcześniej wrócić do pracy, jednocześnie nie martwiąc się w tym czasie, z kim zostawić swoje dziecko. Z drugiej strony – jest to możliwość obcowania malucha z innymi dziećmi, nauka współpracy, dzielenia się, zabawy. Żłobek sprawia, że dzieci stają się bardziej samodzielne i łatwiej im wyrażać swoje potrzeby, co będzie szczególnie ważne w późniejszym rozwoju. Jest to również alternatywa dla zatrudniania niani, co również ma swoje plusy i minusy.

Jakie są zalety żłobka dla dziecka?

Rodzice decydując się na zapisanie dziecka do żłobka, mają na uwadze jego wpływ na rozwój malucha. Przede wszystkim – dziecko ma możliwość rozwijania umiejętności społecznych już od najmłodszych lat. Codzienne zabawy uczą dzieci współpracy, dzielenia się i samodzielności. Dodatkowo dzieci nawiązują nowe kontakty ze swoimi żłobkowymi przyjaciółmi, dzięki czemu mają styczność z rówieśnikami, nie tylko dorosłymi. Środowisko, w którym maluchy spędzają czas sprzyja ich rozwojowi, dzieci często naśladują swoje zachowania, a często rozwijają się w różnym tempie. Żłobek pozwala dzieciom na próbowanie nowych rzeczy,  zabawę w grupie i naukę podstawowych norm i zasad. Dzieci w żłobku mają styczność z zasadami, według których funkcjonuje grupa. Łatwiej im później dostosować się do zasad panujących w przedszkolu i szkole.  

Dzieci uczęszczające do żłobka mają też duże możliwości doświadczania nowych rzeczy, zabaw i poznawania nowych zabawek. W placówkach rotacja zabawek jest często dużo większa niż w domowych warunkach, dzięki czemu dzieci mają nowe, ciekawe dla nich możliwości zabawy i rozwoju.

Jakie korzyści żłobek przynosi dla rodziców?

Pierwszą, podstawową sytuacją, w której rodzice decydują się posłać dziecko do żłobka jest zakończenie urlopu macierzyńskiego i brak niani, babci, czy dziadka do opieki nad dzieckiem. W takim układzie rodzice mogą zdecydować się na powrót do aktywności zawodowej, a żłobkowicz ma zapewnioną opiekę i kontakt z rówieśnikami. 

Rodzice często również stają przed wyborem: żłobek czy niania? W przypadku żłobka dziecko skorzysta na interakcji z większą ilością ludzi, niż tylko jedną nianią, która jest skupiona na jednym dziecku. W żłobku dziecko uczy się funkcjonowania w grupie, co później może przełożyć się na jego funkcjonowanie w domu. Jest to również pomoc w wychowywaniu dziecka, które zdobędzie nowe umiejętności poprzez zabawę. 

Żłobek wpływa również na rozwój dziecka dzięki różnorodności zajęć, które są oferowane w placówkach. Zajęcia dodatkowe dla dzieci są dostosowane do ich etapów rozwoju. Jest to pomoc szczególnie dla młodych rodziców, którzy spędzając wiele godzin w pracy mogą nie mieć siły i motywacji do wymyślania każdego dnia nowych kreatywnych zabaw. Takie zajęcia dodatkowe urozmaicają pobyt dziecka w żłobku, jednocześnie odciążając rodziców. 

Żłobek – wady dla dziecka

Oczywiście, tak jak każda decyzja w przypadku dziecka, żłobek ma swoje zalety, ale również wady. Jakie wady często decydują o rezygnacji z pobytu dziecka w żłobku?

W żłobku maluszek jest pod opieką jednego opiekuna razem z innymi dziećmi. Grupy w żłobku mogą się różnić ilością dzieci nad którą opiekę ma jedna opiekunka, ale jest to jednak różnica między nianią, a żłobkiem. Indywidualna opieka nad dzieckiem ma również swoje plusy i minusy, ale decyzja zależy od rodziców. 

Inną wadą żłobków jest zdecydowanie większa ilość wirusów, na które narażone jest małe dziecko. Często już podczas adaptacji, kiedy dziecko zaczyna chodzić do żłobka, łapie choroby częściej, niż jakby przebywało w domu. Może to też być plus, często dziecko w ten sposób buduje swoją odporność, aby w późniejszych latach nauki chorować zdecydowanie rzadziej. 

Pierwsze lata życia dziecka to jego nauka wyrażania swoich potrzeb i nauka kontaktu z innymi. Dziecko potrzebuje ciągłej uwagi, atencji, której w żłobku dostaje nieco mniej niż od indywidualnego opiekuna. Twoja pociecha może czuć się niezrozumiana, jeśli do tej pory spędzała czas tylko z dorosłymi, którymi nie musiała dzielić się z innymi dziećmi. Jest to zarówno wada i zaleta – dziecko może na początku pobytu w żłobku odczuwać negatywne emocje, ale w dalszej perspektywie buduje poczucie własnej wartości i staje się bardziej samodzielne.

Żłobek – wady dla rodzica

Niestety żłobek dla rodziców to też nie jest instytucja bez wad. Dlaczego? Rodzice mogą emocjonalnie przeżywać reakcje dziecka. Maluchy pozostawiane w żłobku mogą często płakać z różnych powodów, takich jak rozłąka, nowe środowisko, czy strach, że mama nie zjawi się. Najczęściej płacz trwa tylko chwilę, a później dziecko uspokaja się i korzysta z zaproponowanych mu przez placówkę i opiekunki aktywności i zabaw. Następnie traci poczucie czasu i przychodzi czas odebrania przez rodziców. Jednak jest to duży stres dla rodziców. Jednak duża liczba dzieci, których rodzice nie mogą pozwolić sobie na dłuższą nieobecność w pracy to także dużo chętnych do każdej placówki. Często powoduje to długie listy oczekujących na miejsce, przez co rodzice muszą wcześnie zdecydować się, czy chcą posłać dziecko do żłobka. 

Czy warto posyłać dziecko do żłobka?

Ta decyzja należy tylko i wyłącznie do rodziców. Taka forma opieki to zarówno sporo walet, jak i kilka wad. Należy przeanalizować swoją sytuację rodzinną –  czy mamy możliwość  pozostawienia dziecka z babcią, dziadkiem, a może opiekunką? Coraz więcej kobiet decyduje się również na pozostanie w domu dłużej, niż kiedy kończy się zwyczajowy urlop macierzyński. Jednak jeśli ta opcja nie jest możliwa, często występuje decyzja: niania, czy żłobek? 

Niania to najczęściej indywidualne podejście, nauka i zabawa sam na sam z dzieckiem, większe zrozumienie i komfort malucha. Żłobek jednak uczy samodzielności, pracy w grupie i dzielenia się z innymi dziećmi. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wybierz to, na co możesz sobie w tym momencie pozwolić, a będzie to na pewno dobra decyzja dla Twojego dziecka. 

Podsumowanie 

Pamiętaj również, że każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na pobyt w żłobku lub z nianią. Obserwuj jego potrzeby i zdecyduj, czy to czas na przygodę ze żłobkiem, czy może zacząć budowanie relacji społecznych z innymi maluchami dopiero od przedszkola? Jedno jest pewne – jako rodzic najlepiej znasz swoje dziecko i chcesz dla niego wszystkiego, co dobre. Jakąkolwiek decyzję podejmiesz – Twoja pociecha będzie miała optymalne możliwości rozwoju i budowania relacji z innymi, zarówno z nianią jak i w żłobkach i przedszkolach.